ZOSUV POD HRADOM

ZOSUV POD HRADOM
... Veľa občanov, s ktorými sa stretávam ma oslovilo, aby som sa vyjadril, čo si myslím o zosuve svahu pod hradom, aký mám na to názor a čo sa dialo so svahom počas môjho pôsobenia na obecnom úrade?

... Zosuv pod hradom je príliš citlivá a bolestná téma hlavné pre tých, ktorí prišli o domy, o ktoré sa celý život starali, udržiavali a rekonštruovali. Dnes už im ostali iba oči pre plač. Spomínam si na vetu, ktorú hovorili : „Nás voda nezaplaví, my sa dívame na Vás z vrchu“. Voda ich nezaplavila, stalo sa niečo horšie, zosunula sa časť svahu pod hradom.

... Pri našej predvolebnej akcii na ihrisku dňa 6.6.2010 mi niekoľko ľudí ďakovalo za to, že som vyčistil
všetky rieky a potoky, ktoré pretekajú cez obec, pretože naša obec sa vyhla povodniam aj v tomto roku. Občania spod hradu už, ale hovorili o tom, že si dnes všimli trocha problematické zatváranie okien a dverí na svojich domov.

To už bola predzvesť toho, čo sa stane na druhý deň.

... V pondelok ráno (7.6.2010) sa totiž zosunula časť svahu pod hradom, ktorá zasiahla niektoré nové domy, ale aj takmer všetky staré domy, ktoré tam boli postavené pred desiatkami rokov.
Prečo sa kopec pohol, keď doteraz bol stabilný?
Určite má na tom veľký podiel predovšetkým č l o v e k ako taký, ktorý svojou nepremyslenou činnosťou a zásahmi do prírody prispel k jeho u v e d e n i u do pohybu.

Ako vznikla nová IBV (individuálna bytová výstavba) pod hradom?

... Vznikla v deväťdesiatych rokoch za pôsobenia Jana Pribulu na mieste starostu obce. Iniciátorom bolo vedenie urbárskej spoločnosti na čele už s nebohým Jánom Beňom. Pozemok pod hradom sa stal majetkom urbariátu rozhodnutím č. 2101/92-Ba [1].

Predpokladám, že o zriadení IBV rozhodlo vtedajšie obecné zastupiteľstvo a na založenie IBV bol vypracovaný projekt s komplexnou infraštruktúrou a IBV bola zapracovaná do územného plánu obce. Nápomocný bol stavebný úrad, ktorý v tom čase bol ešte na ONV v Prešove, právnici a iní, ktorí boli patrične odmenení ako ináč - pozemkami. Ešte aj dnes sa ich mená vyskytujú na listoch vlastníctva parciel pod hradom.

Vznikla IBV so 42 parcelami, s komplexnou infraštruktúrou, tj. na každej parcele môžte nájsť prípojky na vodu, plyn, elektriku a kanál.

S časťou dokumentácie som sa na úrade stretol v prípade realizácie osvetlenia na Sekčovskej ulici.
Asi okolo roku 1997 boli parcely rozpredané, najprv členom urbariátu a potom ostatným záujemcom v cene po 90 Sk/m2. Predalo sa všetkých 42 parciel. Rozloha každej parcely bola okolo 8 až 9 árov.
Z utŕžených finančných prostriedkov členovia urbariátu dostali po 30-tisíc korún.

... Niektorí majitelia stavebných pozemkov si začali vybavovať stavebné povolenia a prikročili k stavbe rodinných domov a iní sa snažili získané pozemky výhodne predať. Niektoré pozemky zmenili majiteľov už dva krát, alebo aj tri krát.

Asi po piatich rokoch došlo prvému zosuvu cesty nad parcelou p. Kreheľa (1999). Až vtedy dal urbariát robiť prvý geologický prieskum. Neviem, kde sa nachádzajú výsledky z tohto prieskumu, ja som sa s nimi nestretol. Výsledkom bol návrh troch vejárovitých vodorovných vrtov, z ktorých sa jeden realizoval. Chybou bolo znova to, že sa povrchovým vodám vôbec nevenovala pozornosť, ale išli sa vodorovnými vrtmi odvodňovať podzemné vody. Cena jedného vejárovitého vrtu vtedy bola asi 900-tisíc korún. Za tieto peniaze mohli byť urobené všetky priekopy.

... Počas môjho pôsobenia na obecnom úrade (2003-2006) došlo jeden krát k poruche na vodovodnom potrubí pri p. Kreheľovi. Poruchu sme dali odstrániť a ešte sme niekoľkokrát vysypávali cesty kamením, aby občania nechodili po blate, a v poslednom roku sme robili osvetlenie na prvej, teda na Sekčovskej ulici.

Aké chyby sa stali pri tejto IBV :
- už v projekte sú chybné navrhnute cesty, ktoré sú vedené po vrstevniciach,
- pred schválením IBV sa nerobil geologický prieskum,
- projekt sa vôbec nezaoberal odvedením povrchových vôd,
- okolo ciest sa z vrchnej strany neurobili priekopy (geológovia navrhujú dokonca vodotesné priekopy),
- prvá vodotesná priekopa mala byť urobená nad IBV aby zachytávala všetku povrchovú vodu z vyšších polôh hradného kopca.

Čo bolo štartérom zosuvu?

... Na novej IBV boli, počas pôsobenia súčasného starostu Jozefa Pribulu, zaasfaltované všetky cesty, ale na priekopy sa akosi pozabudlo, takže odvedeniu povrchových vôd sa vôbec nevenovala pozornosť. Na dôvažok okolo cesty Pod hradom boli niekedy dávno priekopy po oboch stranách cesty a v súčasnosti je už priekopa, len po pravej strane a dole sa stráca, takže voda zaplavuje cestu.

Prečo priekopu po ľavej strane majitelia pozemkov zasýpali ?

... Za mojich detských čias sme na rovine pod baňou hrávali futbal, volali sme ju 1. Dolina. Bola to takmer rovná plocha, dokonca starí ľudia tvrdia, že tam bolo prvé futbalové ihrisko v obci.
Dnes je táto dolina zarastená krovím a v prednej časti je prehradená cestou, ktorá tvorí umelú hrádzu a bráni tak odtekaniu vôd. Pri stavbe cesty sa zabudlo na priepuste a tak sa tu vytvára umelé jazero, ktoré zachytáva všetku vodu z vyšších polôh. Dokonca občania hovoria aj o vytvorení umelého jazera na 1. Doline, alebo niekde v blízkosti.

Na dôvažok súčasný starosta obce Jozef Pribula dovolil bagrovať odtiaľ zeminu, ktorá sa použila na teréne úpravy k novej rómskej osade, čím odkryl horne vrstvy zeme a umožnil tak vode vsiakať do nižších polôh, čo mohlo byť príčinou k naštartovaniu zosuvu. Ťažké nákladné auta naložené mokrou zeminou dokážu pri brzdení posúvať asfaltový koberec bez problémov a tento tlak sa prenáša aj na podložie cesty.

Čo sledoval starosta touto činnosťou? Veď zeminu mohol zobrať z iných miest obce a nie z hradného kopca? Žeby sa touto činnosťou snažil o prehĺbenie umelého jazera?

Treba si uvedomiť, že pršalo v kuse viac ako mesiac a tej vody tam bolo viac ako dosť. Keďže na IBV nie sú priekopy, tak voda nemá kadiaľ odtiecť, zdržiava sa v teréne a vsiaka do pôdy a do nižších vrstiev hornín.

Ako a kde sa majú občania domáhať svojich práv?

Tak ako štát nesie zodpovednosť pri výkone štátnej moci, tak aj o b e c zodpovedá za škodu spôsobenú pri výkone verejnej moci. Obec tým, že v takom svahu, ktorý už v minulosti sa javil ako nestabilný, dovolila zriadiť lokalitu pre IBV, ktorá bola zapracovaná do územného plánu obce, zobrala na seba všetku z o d p o v e d n o s ť za prípadné škody. Za takéto konanie obce v plnom rozsahu zodpovedá s t a r o s t a obce.

Ak Vám teda vznikne škoda, máte právo domáhať sa svojich práv, určenia zodpovednosti a náhrady škody. Urobiť to môžete trestným oznámením o priestupku, správnom delikte na prokuratúre, alebo aj na oddelení polície v obci.

Na odškodnenie máte nárok podľa Občianskeho zákonníka 514/2003 Z.z. o zodpovednosti za škodu pri výkone verejnej moci. To či máte alebo nemáte uzatvorené poistenie domu, je v tomto prípade Vaša súkromná záležitosť. [2]

Prečo hovorím, že svah bol nestabilný?

Pamätám sa, keď som pretrhnutie vodovodného potrubie pri p.Kreheľovi, spomenul na schôdzi urbariátu, tak mi ústami vtedajšieho predsedu p. Ivana Šintala bolo odpovedané, že oni pri zakladaní IBV o tom nevedeli, ale dodatočne (keď IBV už bola založená) to zistili v archíve v Košiciach, kde tento svah je vedený ako n e s t a b i l n y.

Ďalší paradox, ktorý urobilo súčasné obecné zastupiteľstvo je ten, že v tomto nestabilnom kopci rozšírilo uvedenú IBV o ďalších 80 parciel, čo bolo zavedené aj do územného plánu obce Kapušany. Starosta sa vyhováral, že prišlo za ním 80 ľudí, ktorí ho o to žiadali, tak prečo by im nevyhovel?

Iniciátorkou rozšírenia bola p. Bozuľová, ktorá v tejto veci spolu s právnikom obce Dr. Ličakom bola jednať (hádať sa) na Poľnohospodárskom družstve v Kapušanoch.

Podobná hádka sa odohrala aj na obecnom úrade, keď sa prišiel p. Kreheľ sťažovať, že mu starosta pustil vodu smerom na jeho dom.

V závere článku Vás upozorňujem na posudok geológa RNDr. Jána Grecha, kde nájdete kompletnú správu aj s doporučenými návrhmi opatrení na zabezpečenie svahu.

Ing. Ladislav KOKOŠKA
V Kapušanoch : 27.07.2010
[1] - VÝPIS Z LISTU VLASTNÍCTVA č. 1264
[2] – ŽIVOT 24/2010

PrílohaVeľkosť
Kapušany Pod Hradom-ZOSUV 2010 001.jpg194.98 KB
Kapušany Pod Hradom-ZOSUV 2010 002.jpg304.69 KB
Kapušany Pod Hradom-ZOSUV 2010 003.jpg281.23 KB
Kapušany Pod Hradom-ZOSUV 2010 004.jpg359.34 KB
Kapušany Pod Hradom-ZOSUV 2010 005.jpg302.73 KB
Kapušany Pod Hradom-ZOSUV 2010 006.jpg259.61 KB
Kapušany Pod Hradom-ZOSUV 2010 007.jpg369.11 KB
Kapušany Pod Hradom-ZOSUV 2010 008.jpg373.31 KB
Kapušany Pod Hradom-ZOSUV 2010 009.jpg364.25 KB
Kapušany Pod Hradom-ZOSUV 2010 010.jpg323.36 KB
Kapušany Pod Hradom-ZOSUV 2010 011.jpg326.54 KB
Kapušany Pod Hradom-ZOSUV 2010 012.jpg265.56 KB
Kapušany Pod Hradom-ZOSUV 2010 013.jpg326.52 KB
Kapušany Pod Hradom-ZOSUV 2010 014.jpg348.01 KB
Kapušany Pod Hradom-ZOSUV 2010 015.jpg331.85 KB
Kapušany Pod Hradom-ZOSUV 2010 016.jpg313.33 KB
Kapušany Pod Hradom-ZOSUV 2010 017.jpg291.36 KB
Kapušany Pod Hradom-ZOSUV 2010 018.jpg164.31 KB
Kapušany Pod Hradom-ZOSUV 2010.jpg168.56 KB