Diskusia na palete s ekonómom a bývalým viceguvernérom povereným riadením Národnej banky Slovenska Mariánom Tkáčom o súčasnej ekonomickej realite na Slovensku v kontexte nášho členstva v EÚ. Na úvod vysvetlil, prečo v referende v roku 2003 hlasoval proti vstupu SR do únie. Mal totiž pocit, že krátko na to, ako sme dosiahli štátnu samostatnosť, sme sa jej "rýchlo chceli zbaviť". Navyše nám vtedy vládol kabinet na čele s Mikulášom Dzurindom, ktorý spolu s ministrom financií Ivanom Miklošom rozpredával strategické podniky a tým lividoval ekonomickú suverenitu Slovenska.
Vývoj mu dal podľa neho za pravdu: Európska únia sa odvtedy zmenila a už nie je tou, do akej sme vstupovali: uzurpovala si právomoci, ktoré jej nepatria. Vyjadril aj nespokojnosť s jej aktuálnym vedením, keď povedal, že 360 miliónov ľudí nemôže riadiť pôvodným povolaním gynekologička, čím narážal na predsedníčku Európskej komisie Ursulu von der Leyenovú. Poukázal na to, že EK nerieši energetickú krízu, ktorú sama spôsobila - namiesto toho sa zaoberá vojnou na Ukrajine či gender agendu. "EÚ sa vyvíja takým smerom, že nemá perspektívu," konštatoval.
Spomenul tri špecifiká Slovenska, ktoré nás ekonomicky znevýhodňujú oproti zvyšným trom krajinám zoskupenia V4. Prvým je sprivatizovanie prakticky všetkých štátnych podnikov v rokoch 1998 - 2006, druhým je založenie druhého dôchodkového piliera, ktorý doteraz pohltil 18 miliárd eur, a tretím zavedenie eura v roku 2009, čím sme stratili hlavný nástroj ovládania menovej politiky. Pripomenul, že tieto kroky buď priamo vykonali, alebo naštartovali nezvratné procesy k nim vedúce opäť Dzurinda s Miklošom. V dôsledku toho sme sa podľa Tkáča v tvorbe HDP postupne prepadli na predposledné miesto v Európe.
V ďalšej časti rozhovoru sa exviceguvernér NBS vyjadril k polemike o tom, či by sa štáty strednej a východnej Európy vrátane SR mali hospodársky lepšie alebo horšie, keby neboli vstúpili do EÚ. Moderátor v spojitosti s tým citoval amerického ekonóma, nositeľa Nobelovej ceny Josepha Stiglitza, ktorý tvrdí, že spomenuté štáty by ako nečlenovia únie boli na tom boli dvojnásobne lepšie ako v súčasnosti.
Tkáč si, myslí, že nositeľ nobelovky za ekonomiku sa nemýli a jeho tvrdenie podporil aj názorom ďalšieho svetovo uznávaného ekonóma - Francúza Thomasa Pikettyho. Ten vyrátal, že štáty V4 v podiele na HDP dostávajú podstatne menej financií, ako do únie z týchto krajín prúdi. Popri tom ešte splácajú vysoký štátny dlh. Hosť podotkol, že sme sa fakticky stali kolóniami západnej Európy, ktorú sme dobehli cenami, ale nie platmi, ako nám bolo sľubované pred vstupom. Miestne elity sú podplácané eurofondami z Bruselu, hovorí Stiglitz a Tkáč s ním súhlasí.
Keďže Európska únia je "nereformovateľná", východisko vidí vo vystúpení z nej. Tento krok nemôžeme urobiť sami, ale kolektívne spolu s ďalšími štátmi. Je presvedčený, že po odchode z únie by sme mali zvážiť spoluprácu s Európskym združením voľného obchodu so sídlom v Ženeve. Rovnako by s EZVO mali kooperovať aj Česko, Maďarsko a Poľsko, myslí si a zdôrazňuje, že ide o veľmi dobre fungujúcu, čisto ekonomickú organizáciu, nezaťaženú ideológiami. Riziko však vidí v možných problémoch po vystúpení z eurozóny, čo doteraz nijaký štát neurobil.
Je presvedčený, že by sa mali spojiť odborníci bez straníckych tričiek z oblasti ideológie, histórie, vzdelania, ekonomiky, armády a médií, ktorí "majú v srdci lásku k Slovensku", a poskytnúť reálne vízie ďalšieho rozvoja našej krajiny. Ekonomiku by sme mali postaviť na vlastných zdrojoch, doplnil.
Skúste si nájsť čas a vypočujte si celý príspevok:
https://www.youtube.com/watch?v=eQETo4YI53Q


























