RÓMSKY HOLOKAUST

Aj v tomto prípade vidieť, aký hlúpy je ten Igorko a ako je závislý na uvedenej skupine obyvateľstva za to, že ho volilo 80% tohoto etnika.

RÓMSKY HOLOKAUST. 2. augusta bola v Dóme sv. Martina v Bratislave
spomienková omša za rómskych občanov, ktorý zahynuli v koncentračných táboroch počas 2. svetovej vojny. Omšu slúžil bratislavský metropolita Stanislav Zvolenský za prítomnosti premiéra Igora Matoviča a kázeň mal kňaz, ktorý bol Róm a jeho príbuzný bol odvlečený a zahynul v koncentračnom tábore.

Keďže v kázni aj spomenul, že jeho strýko bol z mestečka Vráble, po sv. omši som sa ho opýtal, či Vráble v tom čase nepatrili Horthyovskému Maďarsku? Vzápätí som mu položil druhú otázku, koľko Rómov bolo vlastne vyvezených zo Slovenského štátu? Odpovedal: „NIKTO. Zo Slovenského štátu nebol vyvezený ani jeden Róm.“ Na moju otázku, prečo o tom nepovedal, že Slováci Rómov nevyvážali, že to bolo na území, ktoré patrilo Maďarom, odpovedal, že chcel to povedať, ale bolo mu povedané, aby politiku v kázni nespomínal.

Vážim si úprimnú odpoveď toho kňaza, ale potom vyvstávajú otázky:

Kto tu zneužíva rómsky holokaust?

Kto polopravdami podsúva vinu Slovákom, že oni sú vinní aj za smrť slovenských Rómov na územiach, ktoré boli násilne pripojené k Maďarsku?

Áno, životy všetkých (aj Rómov) je potrebné si vážiť a chrániť, ale prečo pritom znevažovať nepravdou slovenský národ?