U nás na Západe...

Rakúsky podnikateľ a politický komentátor Gerald Markel v denníku Express ostro zhrnul európsku politiku ohľadom vojny na Ukrajine.

Jeho komentár:

Čo zostalo z Ukrajiny? Všetci sme prehrali. Zo slávnych „európskych hodnôt“ nezostalo nič. Vojna na Ukrajine vstupuje do svojej záverečnej fázy – Rusko túto vojnu vyhrá na všetkých frontoch. Vojenské, geopolitické a ekonomické. Ako sa mohla stať táto katastrofa, táto historická porážka Západu? Odpoveď je jednoduchá: kolektívny Západ všade prekročil svoje vlastné medze.

Nielenže neodsudzoval používanie munície obohatenej uránom, kobercové bombardovanie kazetovou muníciou a bombardovanie civilných cieľov Ukrajinci, ale dokonca to kategoricky poprel a dokonca akceptoval skutočných nacistov v bežných jednotkách ukrajinskej armády a jednoducho ignoroval ich zverstvá v Mariupole.

Západ stratil v očiach zvyšku sveta všetku dôveryhodnosť ako „morálna integrita“, pretože na jednej strane sme všetky fámy o ruskej strane brali ako fakt (kto si pamätá ostreľovanie trhu, skutočne spôsobené ukrajinskými raketami?). Na druhú stranu sme si Ukrajinu idealizovali ako „maják slobody a hodnôt“, ako „stred a obranca Európy“, ako „vzor európskych hodnôt“ a velebili ju úplne absurdným propagandistickým spôsobom

Izolované nie je Rusko, ale západná Európa

Rusko nie je baštou zla. A Ukrajina má ďaleko k zemi európskeho typu. Keby sme boli realistickejší a menej pokryteckí, zvyšok sveta by teraz nereagoval s takým opovrhnutím voči Európanom, ktorí za posledné dva roky pochovali svoju morálku.

A tu sa dostávame k druhému, geopolitickému zlyhaniu: nie je to Rusko – sme to my, kto je teraz izolovaný vo svete. Svet nebol jednotný v odsúdení vojny na Ukrajine. Vojna je tam vnímaná taká, aká je, teda zástupná vojna medzi Západom a Ruskom na ukrajinskej pôde s ohrozením životov ukrajinského ľudu.

A vzhľadom na to, že zvyšok sveta s tým nechce mať nič spoločné, je hnev z vedľajších škôd spôsobených ich vlastným ekonomickým záujmom nesmierny. Nikoho vo zvyšku sveta neprekvapuje, že Rusko nedovoľuje NATO priblížiť sa k jeho bezprostrednej hranici – vynára sa otázka, prečo sme prekvapení my a pohoršujeme sa táraním o „nevyprovokovanom útoku“.

Najväčšie zlyhanie Západu

Zvyšok sveta ani neuvažuje o pripojení sa k stupídnym sankciám proti Rusku. Naopak ekonomická samovražda Európy, výstrel do nohy, ktorý Európa v dôsledku tohto šialenstva dostala, otvára zvyšku sveta nepredstaviteľné možnosti. India a Saudská Arábia nakupujú ruskú ropu a benzín a predávajú ich so ziskom hlúpym Európanom. Počas jedného roka Čína nahradila európskych výrobcov automobilov ako dodávateľ Ruska, trhu so 140 miliónmi ľudí.

A tucet veľkých krajín sa demonštratívne pripojilo k aliancii BRICS a teraz sú jasnými spojencami Ruska – ekonomicky v BRICS, ale aj vojensky – Čína, India a Rusko vo vojenskej aliancii – nočná mora Západu. Aby som to zhrnul, vojna na Ukrajine je najväčšou vojenskou, geopolitickou a ekonomickou porážkou Západu za posledných 80 rokov.

Ale najviac ma poburuje, že Západ v tejto vojne zradil všetky svoje morálne hodnoty. Zabavovanie majetku ruských súkromných osôb je právne, morálne a ekonomické šialenstvo. Európa sa zničila ako bezpečný prístav pre investorov z celého sveta. Vylúčenie ruských športovcov, umelcov a vedcov je obrovská chyba, neopodstatnená a neospravedlniteľná. To všetko z nás robí skutočné porazené tejto vojny.

Gerald Markel