Asi najväčšia "bomba" po dvoch rokoch vojny - obrovské priznanie v New York Times, že Putin mal v podstate pravdu. Myšlienka, že CIA je už viac ako desať rokov hlboko angažovaná na Ukrajine a vedie tajnú vojnu proti Rusku, už nie je konšpiračnou teóriou...
Denník The New York Times v nedeľu zverejnil výbušné a veľmi oneskorené plné priznanie, že americké spravodajské služby sa nielen podieľali na rozhodovaní o Ukrajine v čase vojny, ale že zriadili a financovali špičkové veliteľské a kontrolné špionážne centrá, a to dávno pred ruskou inváziou 24 . februára pred dvoma rokmi.
Medzi najväčšie odhalenie patrí, že program bol založený pred desiatimi rokmi a zahŕňa obdobie troch rôznych amerických prezidentov. Podľa Timesov program CIA na modernizáciu ukrajinských spravodajských služieb "premenil" bývalý sovietsky štát a jeho schopnosti na "najdôležitejších spravodajských partnerov Washingtonu proti Kremľu v súčasnosti".
To zahŕňalo, že agentúra tajne vycvičila a vybavila ukrajinských spravodajských dôstojníkov, ktorých pôsobenie siaha až do doby tesne po udalostiach majdanského prevratu v roku 2014, a tiež vybudovala sieť 12 tajných základní pozdĺž ruských hraníc - práce, ktorá začala pred ôsmimi rokmi. Tieto spravodajské základne, z ktorých možno odpočúvať komunikáciu ruských veliteľov a sledovať ruské špionážne satelity, sú využívané na sledovanie cezhraničných útokov drony a na útoky raketami na ruské územie.
To znamená, že odhalením dlho "prísne stráženého tajomstva" sa svet práve priblížil tretej svetovej vojne, pretože to znamená, že CIA je do značnej miery zodpovedná za účinnosť nedávnej série útokov, ktoré zahŕňali priame zásahy dronov na kľúčové ropné rafinérie a energetickú infraštruktúru v Rusku .
"Bez nich (CIA a elitných kománd, ktorá vycvičila) by sme nemali možnosť Rusom vzdorovať alebo ich poraziť," tvrdí Ivan Bakanov, bývalý šéf SBU, čo je ukrajinská domáca spravodajská služba.
Za hlavný zdroj odhalenia NYT - odhalenia, ktoré možno neprekvapia tých, ktorí nikdy neboli ochotní tak ľahko prehltnúť mainstreamový "oficiálny" naratív udalostí - je označený vrchný veliteľ rozviedky menom generál Sergej Dvorecky.
Je zrejmé, že prinajmenšom Kyjev, ale možno aj Washington teraz chcú, aby sa svet dozvedel o hlbokých vzťahoch medzi spravodajskými službami, ktoré sa v uplynulom desaťročí snažili utajiť. Je to možno akési varovanie Moskve vo chvíli, keď sú ukrajinské sily na ústupe: USA bojujú s Ukrajincami. A napriek tomu odhalenia obsiahnuté v správe NY Times tiež potvrdzujú to, z čoho prezident Putin celý čas presne obviňoval Washington.
Asi najväčšie odhalenie zo správy NYT...
Správa obsahuje prekvapivo podrobný opis jedného z "tajných" podzemných veliteľských centier, ktoré CIA zriadila blízko ruských hraníc... (umiestnenie samozrejme nezverejnené)
Podzemný bunker, vybudovaný ako náhrada za zničené veliteľské centrum v mesiacoch po ruskej invázii, je tajným nervovým centrom ukrajinskej armády, odpočúvajú tu rozhovory medzi ruskými veliteľmi a na obrazovkách sledujú drony, ktoré sa prepletajú ruskou protivzdušnou obranou z bodu v strede meste Rostov..
Ale to hlavné tajomstvo je: základňu takmer plne financuje a čiastočne aj vybavuje CIA.
Do dvoch rokov po Západom podporovanom prevrate na Ukrajine v roku 2014 CIA vytvorila výcvikový program pre elitných ukrajinských agentov:
CIA začala okolo roku 2016 cvičiť elitné ukrajinské komando - známe ako Jednotka 2245 - ktoré sa zmocňovalo ruských bezpilotných lietadiel a komunikačných zariadení, aby ich technici CIA mohli spätne analyzovať a prelomiť moskovské šifrovacie systémy. (Jedným z dôstojníkov tejto jednotky bol Kyrylo Budanov, ktorý teraz vedie ukrajinskú vojenskú rozviedku.)
CIA tiež pomohla vycvičiť novú generáciu ukrajinských špiónov, ktorí pôsobili vo vnútri Ruska, v Európe, na Kube a na ďalších miestach, kde sú Rusi vo veľkej miere prítomní.
Ukrajina sa premenila na "centrum na zhromažďovanie spravodajských informácií"
Spravodajská sieť USA na Ukrajine (ktorá sa rovná aj spravodajskej sieti NATO) bola v skutočnosti rozsiahlejšia, než si predstavovali takmer všetky predchádzajúce mediálne špekulácie. Ukrajina je pre Washington a jeho partnerov už dlho masívnym "centrom na zhromažďovanie spravodajských informácií":
Súčasní aj bývalí predstavitelia Ukrajiny, Spojených štátov a Európy vo viac ako 200 rozhovoroch opísali partnerstvo, ktoré skoro stroskotalo na vzájomnej nedôvere, než sa postupne rozšírilo az Ukrajiny sa stalo centrum zberu spravodajských informácií, ktoré zachytilo viac ruskej komunikácie, než mohla stanica CIA v ukrajinskom Kyjeve spočiatku zvládnuť. Mnohí z týchto predstaviteľov hovorili pod podmienkou zachovania anonymity, aby mohli hovoriť o spravodajských informáciách a citlivých diplomatických záležitostiach.
Teraz sú tieto spravodajské siete dôležitejšie ako inokedy, pretože Rusko je v ofenzíve a Ukrajina je viac závislá na sabotážach a raketových úderoch dlhého doletu, ktoré vyžadujú špióny ďaleko za nepriateľskými líniami. A tie sú stále viac ohrozené: Ak republikáni v Kongrese ukončia vojenské financovanie Kyjeva, CIA možno bude musieť obmedziť svoje aktivity.
Obrovské priznanie NYT, že Putin mal v podstate pravdu
Nižšie je uvedený nesmierne ironický úryvok zo správy NYT. Časť začína konštatovaním, že Putin opakovane obviňoval USA-NATO z rozširovania vojenskej a spravodajskej infraštruktúry na Ukrajine. Nielenže sa to presne dialo po celé uplynulé desaťročie, ako sa teraz priznáva, ale bolo to Kremľom prezentované ako kľúčová príčina ruskej invázie z 24. februára 2022. Putin a jeho predstavitelia boli v predvečer invázie neoblomní, že NATO militarizuje Ukrajinu. Zdá sa, že NYT teraz plne priznávajú, že áno – skutočne tomu tak bolo.
Ku koncu roka 2021 Putin podľa jedného z vysokých európskych predstaviteľov zvažoval, či začať inváziu v plnom rozsahu, keď sa stretol so šéfom jednej z hlavných ruských špionážnych služieb, ktorý mu povedal, že CIA spolu s britskou MI6 kontrolujú Ukrajinu a robia z nej predmostí pre operácia proti Moskve.
Prevrat 2014... a Krym
Správa nepriamo odkazuje na toto veľmi kritické obdobie, ktoré Ukrajinu a Rusko priviedlo na tragický kolízny kurz. V čase, keď sa násilie stupňovalo, pristálo na kyjevskom letisku neoznačené americké vládne lietadlo s Johnom Brennanom, vtedajším riaditeľom CIA. Ten podľa amerických a ukrajinských predstaviteľov povedal Nalyvajčenkovi (pozn. bývalý šéf ukrajinskej tajnej služby SBU Valentin Nalyvajčenko), že CIA má záujem o rozvoj vzťahov, ale iba takým tempom, ktoré agentúre vyhovuje.
Operácia Zlatá rybka
Peniaze a vyspelá technika poskytnutá CIA umožnili Ukrajincom zaviesť odpočúvacie operácie ďaleko za hranicami toho, čoho by inak boli schopní. Po celú dobu CIA v európskych mestách cvičila elitná komanda v rámci programu nazvaného "Operácia Zlatá rybka". Správy NYT obsahujú trochu "chvály", že Ukrajinci sú teraz schopní nabúrať sa do ruských vojenských sietí:
Dvorecký v bunkre ukázal na komunikačné zariadenia a veľké počítačové servery, z ktorých niektoré financovala CIA. Povedal, že jeho tímy používajú základňu na nabúranie sa do zabezpečených komunikačných sietí ruskej armády.
"Toto je vec, ktorá sa nabúrava do satelitov a dekóduje tajné rozhovory," povedal Dvorecky novinári z NYT pri prehliadke a dodal, že sa nabúravajú aj do špionážnych satelitov z Číny a Bieloruska.
...CIA začala posielať vybavenie v roku 2016, po kľúčovom stretnutí v Scattergoode, povedal Dvorecky, a poskytla šifrované vysielačky a zariadenia na zachytenie tajnej nepriateľskej komunikácie.
Zaujímavé je "obchádzanie Trumpa po špičkách"
Medzi najzaujímavejšie a najpodivnejšie momenty správy NYT patrí popis rozšírenia programu CIA za Trumpovej vlády. Správa naznačuje, že skutočný rozsah mohol byť pred Trumpom dokonca skrytý. Dozvedáme sa, že "špinavú prácu" v tichosti odviedli ruskí jastraby v jeho administratíve:
Zvolenie Trumpa v novembri 2016 postavilo Ukrajincov a ich partnerov zo CIA do pozoru. Trump chválil Putina a odmietal rolu Ruska v zasahovaní do volieb. Bol podozrievavý voči Ukrajine a neskôr sa snažil tlačiť na jej prezidenta Volodymyra Zelenského, aby vyšetroval jeho demokratického rivala Bidena, čo vyústilo v prvý Trumpov impeachment.
Správa potom zdôrazňuje: „Ale nech už Trump povedal a urobil čokoľvek, jeho administratíva často postupovala opačným smerom. Je to preto, že Trump dosadil na kľúčové pozície jastraby proti Rusku, vrátane Mikea Pompea ako riaditeľa CIA a Johna Boltona ako poradcu pre národnú bezpečnosť. "
Vzhľadom na snahu postaviť Trumpa do negatívneho svetla (musel byť "obchádzaný po špičkách"...) bude zaujímavé sledovať, ako na správu zareaguje Trump a jeho kampaň. Zaujímavejšia však bude reakcia Putina a Kremľa v nasledujúcich dňoch.